poniedziałek, 29 grudnia 2014

Wegetarianizm a weganizm – czy to na pewno to samo?

44


Witajcie kochani,
W dzisiejszym poście o różnicach między wegetarianizmem a weganizmem – dlaczego?
Otóż wiele osób myśli, że chodzi o to samo – warzywa i owoce.
W rzeczywistości mówimy o zupełnie dwóch odmiennych ideologiach, które znacząco się od siebie różnią…
Przedstawię każdą z nich z osobna.    WEGETARIANIZM    

Zacznijmy od słownikowego wytłumaczenia słowa wegetarianizm ( inaczej nazywany : jarstwo ) – to rodzaj diety charakteryzujący się wyłączeniem z posiłków produktów pochodzenia zwierzęcego i ewentualnie jaj lub nabiału z pobudek moralnych, etycznych bądź zdrowotnych. W języku potocznym wegetarianizm to zbiór kilku diet,
które w różnym stopniu ograniczają spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego.


Teraz konkrety - wegetarianizm to przede wszystkim sposób odżywiania, a dla wielu styl życia. Wegetarianie (jak już wcześniej wspomniałam) nie jedzą ani nie stosują produktów, które pochodzą z uboju zwierząt :
ich mięsa, żelatyny, futer, skóry. Musisz wiedzieć, że jarosze nie jedzą żadnego mięsa (również rybiego,
bo ryba jest zwierzęciem!), podrobów, żelatyny, smalcu. Nie spożywa również potraw, do sporządzenia których zostały użyte spreparowane produkty zwierzęce, np. żelatyna w galaretkach, podpuszczka w niektórych żółtych serach. Podstawę diet wegetariańskich stanowią natomiast zboża, warzywa, owoce, orzechy i pestki.

Dużą rolę w wegetarianizmie odgrywa umysł i osobiste przekonania (sposób życia oraz postrzeganie zwierząt). Wegetarianin przeciwstawia się uprawianej przez wielu ludzi logice, wedle której zwierzęta można podzielić na te do kochania oraz te do jedzenia. Wegetarianin jest świadom cierpienia zwierząt, ich prawa do wolnego życia, jest pełen miłości i współczucia, dlatego zaprzestaje swojego uczestnictwa w morderczym procederze hodowlanego przemysłu mięsnego. Człowiek z każdym kęsem mięsa wkłada do ust fragment martwego zwierzęcia, jego cierpienie, akceptuje tym samym przemoc i śmierć i staje sie za to współodpowiedzialny. Wegetarianin jest świadom tej odpowiedzialności, nie chce, by jego żołądek był grobem dla martwych istot.


Oczywiście wegetarianizm można podzielić na pewne gatunki. W najłagodniejszej formie wykluczone jest tylko spożywanie mięsa. Ta odmiana wegetarianizmu jest najbardziej rozpowszechniona i nazywa się laktoowowegetarianizm (inaczej owolaktarianizm) - do jadłospisu dopuszczone są produkty pochodzenia zwierzęcego: nabiał, jajka, miód. Zazwyczaj mówiąc "wegetarianizm" ludzie mają na myśli właśnie laktoowowegetarianizm.

Jako ciekawostkę można wymienić również frutarianizm, czyli najbardziej zaostrzoną formę wegetarianizmu. Oprócz mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, fruktarianie nie jedzą żadnych owoców i warzyw, których zerwanie uśmierciłoby roślinę (np. sałaty). Ich pokarmem są owoce, które same spadną z drzewa.


Pomiędzy wspomnianymi trzema odmianami są też formy pośrednie, np. laktowegetarianizm (bez jajek), owowegetarianizm (tutaj odwrotnie - z produktów zwierzęcych dopuszcza się tylko jajka), witarianizm (tylko świeże owoce i warzywa, bez gotowania, bez kawy, herbaty itp.).

Natomiast wegetarianizmem nie są : semiwegetarianizmy, czyli np. pollowegetarianizm - można jeść kurczaka, ichtiwegetarianizm (inaczej pescowegetarianizm) - można jeść ryby. Semiwegetarianizmy uważa się za etapy pośrednie w drodze od spożywania potraw mięsnych do wegetarianizmu. Rozpoznaje się też fleksitarianizm - dieta z ilościowo ograniczonym spożyciem produktów mięsnych.
    WEGANIZM    

To ewidentnie styl życia (często mylony właśnie z wegetarianizmem), którego zwolennicy dążą do minimalizacji eksploatowania (wykorzystywania) zwierząt. Przede wszystkim dotyczy to ich diety, ponieważ właśnie na potrzeby żywienia wykorzystuje się najwięcej zwierząt. Weganie stosują szalenie restrykcyjne kryteria doboru spożywanych produktów - osoby te nie tylko rezygnują ze spożywania mięsa, ryb, ale ze swojego menu usuwają także i wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego.

W odróżnieniu od wegetarian, weganie uważają, że jakiekolwiek czerpanie korzyści z wykorzystywania innych jest niedopuszczalne. Dlatego też, weganie nie spożywają mleka i jego przetworów (masła, serów itp.) oraz jajek, miodu. Dieta wegańska opiera się jednak w dużej mierze na tych samych grupach pokarmowych co tradycyjna dieta wegetariańska, z całkowitym wyłączeniem nabiału. Tym samym podstawą diety są warzywa, owoce oraz zboża, najlepiej z pełnego przemiału. Do tego orzechy, grzyby i rośliny strączkowe,


Ten sposób odżywiania budzi spore kontrowersje - wielu dietetyków twierdzi, iż nie ma możliwości zastąpienia produktami pochodzenia roślinnego pewnych rodzajów substancji odżywczych. W szczególności dotyczy to białek i tłuszczów, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka.
Dlatego osoby, które decydują się na ten sposób odżywiania powinny koniecznie zadbać o suplementację takich pierwiastków i substancji odżywczych.

Nie wolno nam zapomnieć o pozostałych intencjach jakie kierują weganami – są całkowicie przeciwni zabijaniu zwierząt w celu pozyskiwania surowców na kosmetyki czy ubrania (skóry, futra, wełna, jedwab), wykorzystywaniu ich w celach rozrywkowych (polowania, zoo, rodeo, cyrk) czy testowaniu na nich kosmetyków.Mam nadzieję, że ten post pomógł Wam zrozumieć w końcu w czym tkwi różnica między wegetarianizmem a weganizmem. Zachęcam do głębszego zaciekawienia się tematem i liczę na wasze komentarze.

Do usłyszenia niebawem !44 komentarze:

 1. Szczerze mówiąc ja od zawsze myślałam że weganizm i wegetarianizm to to samo... być może dlatego że mnie to nie interesowało..

  OdpowiedzUsuń
 2. Nienawidzę kiedy ludzie mylą te pojęcia! W wegetarianizmie w ogóle nie chodzi o zwierzęta - mają je gdzieś!
  Dobrze piszesz, obserwuję

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuje za tak miły komentarz:)
  Bardzo ciekawy blog, myśle ze zostanę na dłuzej, również dodaję do obserwowanych!

  OdpowiedzUsuń
 4. nigdy się tym bardziej nie interesowałam, ale zawsze potrafiłam odróżnić jedno od drugiego. Pozdrawiam ;D

  mlodziezowa-moda.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Mysle, ze wlasciwe i dobre jest wszystko, co pozwala nam byc lepszym. :)
  Podoba mi sie bardzo Twoj blog, moze obserwujemy? Daj znac, bedzie mi bardzo milo! :D
  Gosia
  http://pearlinfashion.blogspot.co.at/

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo fajny artykuł :)
  Ja osobiście jestem laktoowowegetarianką :)
  I jak to ktoś napisał u góry, wegetarianie akurat przejmują się zwierzętami! Tak jak jest nanpsiane w poscie...

  http://kefashionsisters.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Pomyslowo i fajnie :)
  Follow?
  fashionlikealife.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Obserwuje :)
  Pozdrawiam :)

  Fashionlikealife.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Też nie lubię jak ludzie mylą te pojęcia ;) świetny blog! będę tu częściej wpadać. obserwuję i czekam na nowy post :)
  Blog modowy What is in the hat? KLIK!/Bloglovin

  OdpowiedzUsuń
 10. dzięki za bardzo miły komentarz :)
  podoba mi się tu :)
  i również obserwuję :)
  http://free-to-be-myself-forever.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziękuję za mił komentarz, jednak szkoda, że większość dziewczyn też taki dostało :)
  ja również obserwuję! Bardzo fajnie zapowiada się Twój blog, wygląda inaczej niż inne! trzymam kciuki :)

  OdpowiedzUsuń
 12. super!!!! Jest najlepszy!!!!! UWAGA!!! zapraszam do mnie!!!
  http://wielkie-wyzwania.blogspot.com/
  Moc buziaków, Całuję julia

  OdpowiedzUsuń
 13. fajnie to opisałaś ;)
  również obserwuję :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetna notka :) To ważne, żeby nie mylić tych pojęć :) Obserwuję i zapraszam do mnie: klaudyynka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Oczywiście, że to nie to samo!

  Wegetarianie również są przeciwni zabijaniu zwierząt na skóry, futra, itp. oraz testowania na nich kosmetyków. Natomiast jadają nabiał itp. produkty, które nie wymagają zabijania czy okaleczania zwierząt.

  Przynajmniej teoretycznie wegetarianie nie korzystają z kosmetyków, które zawierają składniki z zabitych zwierząt - jak np. tłuszcz zwierzęcy (w wielu mydłach), czy nawet karmin. Weganie wykluczają wszystkie składniki, które pochodzą ze zwierząt, także tych, które nadal żyją - np. lanolinę, czy mleko.

  Osobiście staram się być "kosmetyczną wegetarianką", czasem pisze o tym na blogu - to tak, gdybyś miała ochotę zgłębić temat. :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. Dobrze że ktoś o tym mówi - cieszę się że jesteś to Ty! Brdzo dobrze się czyta, podparte genialnymi zdjęciami!

  OdpowiedzUsuń
 17. To bardzo ważny temat, a wszędzie o nim milczą. Media nie mają czasu dbać o społeczeństwo - liczy się tylko polityka... Dzięki, że jest ktoś taki jak Ty kto o tym mówi i przypomina o naszym zdrowiu!

  OdpowiedzUsuń
 18. Zdrowe odżywianie to podstawowy warunek przeżycia! Temat dobry i na czasie

  OdpowiedzUsuń
 19. Dzięki za tak wyczerpujący post! Piszesz spontanicznie i fajnie się czyta. Różnice między wegetarianizmem a weganizmem są dla niektórych niewielkie - ale nadal są!

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja osobiście wolałabym postawić na weganizm.. Wegetarianie to po prostu modny styl życia w naszych czasach, a weganie mają jakieś motto i przesłanie... Różnice są wegetarianizm a weganizm to nie to samo.

  OdpowiedzUsuń
 21. Różnice między wegetarianizmem a weganizmem są wielkie! Sama powtarzam to swoim znajomym którzy nie mają o tym zielonego pojęcia, ale chyba zacznę ich odsyłać na Twojego bloga! Super artykuły!

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja bym to w skrócie podsumowała o tak:

  Wegetarianin:

  Nie jada:
  -mięsa
  -ryb
  -żelatyny wieprzowej zawartej w galaretkach, żelkach oraz niektórych jogurtach i dżemach lub pierogach


  Weganin:

  Nie je tego co powyżej oraz:
  -nic co pochodzi od zwierząt np. sera, mleka, miodu, twarogów itd.
  -nie nosi skór zwierzęcych
  -nie nosi także bawełny, lnu itd.
  -nie używa kosmetyków testowanych na zwierzętach

  OdpowiedzUsuń
 23. Krótko i na temat. Rewelacyjnie piszesz i dokumentujesz to świetnymi zdjęciami. Mimo że blog ma być o modzie to takie wstawki mi jak najbardziej odpowiadają -czytam z zaciekawieniem.

  OdpowiedzUsuń
 24. Ciekawy post. Dobrze się na starość czegoś nauczyć.
  Prowadzisz świetny blog - wszystko przejrzyste i czytelne.
  Widać że posty są Twojego autorstwa, a nie skopiowane jak leci z sieci.
  Podziwiam i wytrwałości życzę!

  OdpowiedzUsuń
 25. Szczerze mówiąc kilka miesięcy temu potrzebowałam tych informacji do szkoły... Szkoda że jeszcze nie wiedziałam o istnieniu tego bloga. Super post, dzięki za pełen profesjonalizm!

  OdpowiedzUsuń
 26. Dzięki za fajne opisowe posty. Mimo że blog o modzie to i tak czytam każdą wstawkę o zdrowym odżywianiu!

  OdpowiedzUsuń
 27. Różnice między weganami a wegetarianami są ogromne! W odróżnieniu od wegetarian, weganie uważają, że jakiekolwiek czerpanie korzyści z wykorzystywania innych jest niedopuszczalne. Dlatego też, weganie nie spożywają mleka i jego przetworów (masła, serów itp.) oraz jajek, miodu.

  OdpowiedzUsuń
 28. Najważniejsze co trzeba zapamiętać to przede wszystkim fakt, że wegetarianizm i wegetarianizm to sposób odżywiania, a dla wielu styl życia.

  OdpowiedzUsuń
 29. Weganizm jest ścisłą formą wegetarianizmu. Słowo wegetarianizm (ang. vegetarianism) pochodzi od angielskiego słowa 'vegetable' (i 'vegetation'), co ogólnie oznacza roślinny. I wszystko jasne.

  OdpowiedzUsuń
 30. Weganie są całkowicie przeciwni zabijaniu zwierząt w celu pozyskiwania surowców na kosmetyki czy ubrania (skóry, futra, wełna, jedwab), wykorzystywaniu ich w celach rozrywkowych (polowania, zoo, rodeo, cyrk) czy testowaniu na nich kosmetyków? Pierwsze słyszę...

  OdpowiedzUsuń
 31. uwielbiam posty o zdrowym odżywianiu i wszystkim co z tym związane. dzięki za ciekawe posty!

  OdpowiedzUsuń
 32. jak dla mnie nie ważne kim się jest (wegetarianinem czy weganinem) - ważne żeby się zdrowo odżywiać!

  OdpowiedzUsuń
 33. Widocznie coś w tych surowych warzywach jest... ja nie przepadam za nimi za bardzo, ale obiadu bez surówki sobie nie wyobrażam!

  OdpowiedzUsuń
 34. Celem zdrowego odżywiania jest dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych do funkcjonowania składników : witamin, minerałów,
  odpowiednich aminokwasów z białka, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, a przy okazji odpowiednią ilość kalorii!

  OdpowiedzUsuń
 35. Zapraszamy :)

  https://www.facebook.com/groups/172696072879385/531237327025256

  OdpowiedzUsuń
 36. Zapraszamy :)

  https://www.facebook.com/Wega%C5%84skie-Blogi-1584835581733978

  OdpowiedzUsuń
 37. Świetnie napisany artykuł, gratuluję i dziękuję za cenne źródło informacji. Ze swojej strony chciałabym dodać coś na temat suplementacji w dietach bezmięsnych. Wiele osób nie ma świadomości, że istnieje taka substancja, jak karnozyna. Źródłem karnozyny w diecie zdrowego człowieka jest mięso wieprzowe i wołowe (oraz ich przetwory). Jeśli ktoś z różnych względów nie spożywa mięsa, to powinien sięgnąć po odpowiedni suplement, który zawiera karnozynę. Tylko w ten sposób można uzupełnić niedobory tego cennego związku. Karnozyna jest bardzo ważna w diecie osób aktywnych fizycznie - pozytywnie bowiem działa na wydolność organizmu oraz pracę mięśni. Jest też polecana dla osób zmagających się z trudnymi ranami (nawet odleżynowymi). Zastosowań karnozyny jest dużo więcej. Warto zainteresować się tym tematem. Polecam uwadze. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 38. "Weganie są całkowicie przeciwni zabijaniu zwierząt w celu pozyskiwania surowców na kosmetyki czy ubrania (skóry, futra, wełna, jedwab" Wszystko rozumiem z wyjątkiem wełny w tym akurat miejscu! Żeby uzyskać wełnę nie trzeba wcale zabijac zwierzęcia, powiem więcej nawet nie trzeba go chodować! W Ameryce Płd żyją alpaki w stanie wolnym, które raz czy dwa razy do roku spędza się i goli dla wełny. Rozumiem że to forma wykorzystywania i można by o tym wspomnieć w zakresie weganizmu ale na pewno nie w kontekście zabijania!

  OdpowiedzUsuń